Foto: Thinkstock

Osam "zdravih" navika koje čine više štete nego koristi

Važno je voditi zdrav život, ali i u njemu treba imati granica. Neprestano dobijamo informacije šta je dobro, a šta loše za naše telo, na primer koliko vode smemo da unosimo, kako da se pravilno hranimo i vežbamo.

Te informacije često mogu biti zbunjujuće, a mogu vas i zavarati. 

Ovo je lista takozvanih zdravih navika koje treba da odbacite jer vam mogu doneti više štete nego koristi. 

Izbacivanje masnoća iz ishrane 

Istraživanja su pokazala da bezmasna hrana uopšte ne pomaže ako želite da smršate. Istraživači su proučavali 50.000 žena koje su jele nemasnu hranu. Učesnici nisu imali manji rizik od raka ili srčanih obolenja. Nutricionisti preporučuju izbalansiranu dijetu sa zdravim mastima (orašasti plodovi, ribe, avokado) i složenim ugljenim hidratima (zeleni grašak). 

Previše vežbanja 

Nije dobro previše vežbati jer može biti podjednako štetno kao i kada niste uopšte aktivni. Vežbanje može preuzeti kontrolu nad vašim životom. Stalno ste umorni i pokušavate nedostatak energije da nadoknadite supstitucijom (kafa, energetska pića). Takođe, telo vam postane sklono povredama, jer ne dajete mišićima dovoljno vremena da se oporave. 

Izbacivanje dezerta 

Studije su pokazale kako zabrane često dovode do prejedanja. Mali dezerti neće naškoditi nikome i postoje načini na koje se slatkiši mogu jesti bez gojenja. 

Česti međuobroci i grickanja 

Unošenje malih obroka više puta dnevno prilično je zdravo, ali treba da budete pažljivi kako se ne biste preračunali i pojeli mnogo više od planiranog. 

Preskakanje doručka 

Svi su obroci podjednako važni, zato nemojte nijedan da preskočite. Kao što retko ko propušta ručak, tako treba biti i s doručkom. Ujutro treba uneti hranu kako bi se metabolizam pokrenuo pa će telo imati više energije za ostatak dana i postojaće manja mogućnost prejedanja. 

"No pain, no gain!" 

Šejn Meklin, sertifikovani trener kaže – Ako osetite bol, prestanite! – i dodaje ako vas išta boli, završite za taj dan ili smanjite intenzitet pokreta. Osećati se grozno nakon vežbanja nije željeni ishod. Jaka mišićna bol obično znači povredu, a ne dobru vežbu. 

Voćni sokovi umesto voća 

Voće ima šećer u sebi, ali on je prirodan i ide u paketu s vitaminima, vlaknima i antioksidansima. Voćni sok nema vlakna, što je izvor osećaja sitosti. 

Korišćenje isključivo maslinovog ulja 

Maslinovo ulje je dobro, to se uopšte ne dovodi u pitanje. Ima puno antioksidansa i monozasićenih masnoća, koje smanjuju loš holesterol, ali nekada nije dobar izvor za kuvanje. Ima niži nivo sagorevanja (186 stepeni Celzijusa), što znači da se sve dobro raspušta na nižim temperaturama i postoji mogućnost stvaranja loših hemijskih spojeva.

Izvor: studentski.hr

Možda će vas interesovati i ovo: