Pohovani oslić - više recepata
Ribu bi trebalo da jedemo često, kako kažu nutricionisti i lekari. Posebno “belu ribu”, odnosno vrste riba koje su zdravije, te izuzetno pogoduju našem zdravlju.
Sam oslić bogat je zdravim masnim kiselinama koje povoljno utiču na naš nervni i kardiovaskularni sistem. Zbog toga se riba i preporučuje kao dobra hrana za čoveka, jer se u njoj nalaze potrebni nutritivni sastojci za zdrav razvoj organizma.
Osim zdravih masnih kiselina, oslić poseduje i proteine, koji igraju važnu ulogu u izgradnju jakog mišićnog sistema. Deca bi trebalo da jedu namirnice bogate proteinima, kako bi sebi obezbedili zdrav i pravilan razvoj.
Osim toga, u ribi, u ovom slučaju u osliću, nalaze se i pojedini minerali poput goždja i magnezijuma, kao i pojedini vitamini, poput vitamina grupe B.
Preporučljivo je jesti ribu najmanje 2 puta nedeljno, a koliko često je vi konzumirate? Možda spadate u onu grupu – od posta, do posta…
Ipak, oslića možete pripremiti i onda kada ne postite, te počastite sebe veoma ukusnim i zdravim obrokom.
Pomislićete, pohovano – možda i nije toliko zdravo. Ipak, postoji dosta načina da ispohujete oslića, a da izbegnete štetne masnoće, belo brašno i slične dodatke koji kvare nutritivnu vrednost samog oslića.
Pohovani oslić sa kukuruznim brašnom
Umesto belog brašna, iskoristite kukuruzno brašno. Odlična je zamena, jer, osim što je zdravije, oslić bude nekako fino hrskav, baš kako treba. Ova varijanta je posna, i ne koristim jaja, ali vi možete dodati ako pravite mrsnu verziju. Ono što takodje daje poseban šmek jesu začini, koji su nezaobilazni deo pohovanja ribe.. ako mene pitate!
Potrebni sastojci:
800 grama oslića
200 grama kukuruznog brašna
1 kašika aleve paprike
1 kašika vegete
So i biber po ukusu
Ulje po potrebi
Postupak pripreme:
Možete iskoristiti filete oslića, ili parčad sa kostima, svejedno je, to je po vašem ukusu. Pripremite ribu tako što ćete je očistiti koliko je potrebno, i iseći na manja parčad.
Kukuruzno brašno pomešajte sa alevom paprikom, vegetom i malo soli. Biber je takodje poželjan, doprinosi lepom ukusu. Sve izmešajte da se suvi sastojci pomešaju.
Parčad oslića valjajte u tu mešavinu, pa spuštajte u vrelo ulje i pržite sa svih strana da fino porumene. Vadite potom na papirni ubrus da se ocede od viška masnoće, pa redjajte na tanjir.
Pohovani oslić sa pivom
Odličan recept, preporučujem da isprobate prvom prilikom. Pivo osliću daje neku posebnu boju, a bogami i poseban ukus. Nisam ljubitelj piva ni najmanje, ali mi se u ovoj kombinaciji dopada. Zapravo, njegov ukus se gubi i meša sa ostalim sastojcima, tako da postaje fantastičan!
Potrebni sastojci:
1 kilogram oslića
2 kašičice aleve paprike
1 kašičica vegete
1 čaša integralnog brašna po izboru
1/2 flaše piva
Ulje po potrebi
Postupak pripreme:
U zavisnosti od toga da li ćete koristiti filete ili ne, oslića očistite i isecite na jednake parčiće. Zatim u odgovarajućoj posudi pomešajte začine, brašno i pivo, pa dobro promešajte da se sve fino sjedini. To je takozvani orli sos.
Sada ćete svako parče najpre valjati u malo brašna, zatim u orli sos, pa ponovo u brašno. Spuštajte potom u ulje i pržite sa svih strana da dobije finu zlatnu boju. Vadite na papirni ubrus, ili salvete, da se ocedi od viška ulja, pa složite na tanjir.
Savet +
Pomenula sam da možete izbeći prženje u dubokom ulju, i to tako što ćete pohovati oslić u rerni. Pohovani oslić iz rerne je jednako ukusan, mada ostaje pomalo suv. Ali, to je cena ako želite da izbegnete dodavanje masnoća. Pecite ga na pek papiru.
Ako ipak više volite da bude sočnije, onda umesto običnog ulja iskoristite maslinovo. Ili, neku drugu vrstu zdravijeg ulja – susamovo, bademovo…
Što se tiče začina, za pohovanje ribe obavezno koristim alevu papriku, kao i vegetu, oni su mi nekako favoriti. Mada sam ljubitelj začina, stavila bih sve odjednom. ?
Ipak, to ne ide tako, ali možete koristiti osim ova dva navedena i malo majčine dušice, origana, bosiljka, ruzmarina…ali, nemojte ih dodati sve zajedno, jer će preuzeti ukus i riba neće biti dominantna. Dakle, koristite mešavinu 2-4 začina.
Brašno je neophodno za pohovanje, ali ne morate da koristite obično belo ako ga izbevagate. Možete koristiti integralno pšeničn, kukuruzno koje sam već pomenula, a možete iskorisiti i ječmeno, speltino…
Ukoliko pravite mrsnu verziju, onda iskoristite jaja. Ne morate naravno, ali i možete ako volite. Onda ribu umačite u brašno, potom u jaja, pa ponovo u brašno.
Kombinujte ukuse pa pronadjite onaj koji vama odgovara. Dva omiljena recepta sam izdvojila, te se nadam da će vam poslužiti. Možda samo kao ideja, a možda i vama postanu omiljeni.
Uvek sam za eksperimentisanje – iako deluje da nema mnogo mudrosti oko pohovanja ribe, ponekada samo pola kašičice začina može potpuno da promeni ukus..
Od začina možete dodati i beli luk, dobro izgnječen. On daje posebnu aromu, i tada riba zaista može fino da zasiti. Da ne pominjem koliko je beli luk zdrav, te eto načina da ga iskoristite u ishrani ako ga inače ne volite.
Da kažem par reči i za priloge uz ribu… Pošto važi kao zdrav obrok, nemojte ga kvariti lošim dodacima. Napravite zdrav pire od spanaća, graška ili krompira. Uz ribu jedite dosta salate napravljene od raznovrsnog povrća. Pijte jogurt. Probajte da jedete bez hleba, a ukoliko vam je potreban, birajte zdraviju verziju. Ne mora da bude integralni, ali neka onda taj mirisan hleb bude umešen od strane vas… Prijatno!
Izvor: receptopedija